Имате продукт/ услуга, искате да накарате публиката да ги обикне, да ги иска – то тогава героят в историята ви е точно човекът от публиката. Често се прави грешка като представянето се структурира така, че или вие (говорещият), или самият продукт/услуга се поставят в центъра на презентацията, но за да успеете да създадете емоционална свързаност на хората с онова, което предлагате, трябва да ги поставите на мястото на човек, който се възползва в пълнота от предимствата му.
Това означава обаче да познавате добре:
- Какви цели имат хората в аудиторията
- Какви предизвикателства се налага да преодоляват (вътрешни, външни, философски)
- Цифри/данни от живота на хората в публиката, отнасящи се до темата.
Каквито и да са тези данни и цифри –
бъдете сигурни, че можете да ги обвържете по някакъв смислен начин с данните/цифрите, които стоят зад продукта/услугата ви.
Направете човекът от аудиторията активен участник в историята, нека той или тя бъдат включени и в процеса на подготовка (предизвикателствата от отсъствието на продукта към този момент), използването и най-вече последващото удовлетворение.
Ако идеята зад презентацията е да вдъхновите и мотивирате хората към действие – подходът не е особено различен. Тук обаче продуктът / услугата сте вие. Следователно трябва да накарате хората да искат да ви използват като пример, модел за подражание. Най-смисленият подход е още в началото на представянето да направите възможното да премахнете бариерата между слушащите и вас, да станете едно цяло, което се постига най-лесно с предизвикване на емоционална свързаност, слизане на нивото на аудиторията, ясно подчертаване, че всички сме заедно и еднакви на това ниво.