На всеки му се е случвало (поне в началото) да прави презентации под силен стрес. Потят се ръце, трепери глава, пот избива по челото, правят се едни невръстенически движения, забравят се думи и в най-общи линии усещането е за грозящ провал.
Ако някой, някъде ви каже, че това се лекува и има някаква панацея, която от утре ще ви направи железният човек в презентирането – сериозно се опитва да ви излъже. Освен, ако не ви натъпче с медикаменти, което от своя страна ще доведе до уникален резултат с презентацията.
И все пак, има някои неща, които, ако се осъзнаят, ще ви помогнат по-бързо да преодолеете стреса, разбира се след много презентиране и натрупване на опит.
- Аудиторията не е дошла, за да ви изпитва. Никой няма да извади чек лист и да си отбелязва къде сте сбъркали. Всъщност в почти 100% от случаите хората идват на презентации с очакване да им е интересно и дори се опитват да се самозалъгват, че наистина им е така – иначе биха се чувствали като да си пилеят времето, т.е. правят всичко възможно да ви възприемат като успешен презентатор.
- Хората са различни, възприемат информацията по различен начин и не е изключено да сте най-умелият пртезентатор, а някой да заспи, или просто да се разсея. Най-доброто, което можете да направите, е да се вгледате в хората, които ви слушат и да намерите онези от тях, които са позитивни, представете си, че говорите на тях. Винаги има такива.
- Ако нещо ви притеснява, просто го изкажете – споделете, че ви е трудно да говорите пред публика, но сте дошли да кажете нещо важно и ще се радвате на подкрепа, за да преминете заедно с аудиторията успешно през процеса. Същото важи и ако има някакво странично притеснение – проблем с облеклото, техниката или нещо друго. Просто го комуникирайте. Ще се очудите колко добре работи.
- Поставете си ясна цел на презентацията – една цел и едно нещо, което кратко и ясно искате хората да запомнят от вас. Това ще ви помогне да се съсредоточите и да знаете къде искате да стигнете, ще изместите до известна степен от мислите си доколко сте интересни и ще избутате на преден план истинската цел – да кажете онова, за което сте дошли. Проблемът на повечето скучни презентации е, че нямат цел.
- Когато се готвите за презентацията си се опитайте да се поставите на мястото на аудиторията си. Помислете какво ви изнервя, когато слушате презентации – ще осъзнаете, че твърде многото информация вреди. Вие самите не бихте искали да си го причините, защо тогава го причинявате на околните?! При подготовката просто отсейте най-важното по темата и задължително си наложете да не се разливате.
- Опитите да бъдете твърде експертни, винаги дават обратния резултат. Просто се отпуснете, не потискайте емоциите си до прегряване, не се опитвайте да следвате всякакви строги модели на „език на тялото“, това тотално отклонява мислите ви от онова, което казвате, към постоянно изчисляване на ъгъла на тялото, отвореността на ръцете и т.н. Езикът на тялото е важен, но е много по-важно, ако знаете какво искате да кажете, да го изкажете спокойно и правилно.