Кое е най-същественото в една презентация?
Често си мислим, че същественото е PowerPoint слайдовете ни да са уникално добри и едва ли не подчиняваме всичко на работата си с един софтуер, пък било той PowerPoint или нещо друго като Prezi например. Е, сега може би ще стане малко сложно, ако го опростим до там, че да е ясно, че една хубава презентация всъщност е едно послание.
Представете си филм, който сте гледали преди месец. Харесал ви е, може би. Станали сте от дивана пред телевизора, стола пред компютъра, или просто сте излезли от киносалона и сте оставили нещата там, където са били. Но ви среща приятел след месец и ви пита – За какво беше онзи филм, който ми каза, че ще гледаш тогава? Какво ще отговорите? Филмът беше за един човек, който осъзнава, че борейки се за семейството си, открива в себе си неподозирана сила. Това всъщност е основното послание на филма, на историята, пресъздадена в кадри. Мотивацията да защитиш близките си, ти дава крила.
Същото е и в презентациите. Звучи имагинерно, но ако един филм е история в кадри, диалози, обвити в сценарий, то една презентация е също така история, но обвита в думи и може би някаква визуализация зад вас.
Какво бихте искали да се случи, когато приятел на ваш слушател го попита след време – За какво ставаше дума на онази презентация, на която щеше да ходиш? Не е трудно да се сетим, че отговорът би бил например – Имаше един много интересен човек, който ни разказа, как можем да променим живота на останалите със само един клик на мишката и че това зависи от нас. Това е послание, което е запомнено, защото е било само едно. Една презентация – едно послание е същественото в случая.
Именно по тази причина, ако искаме да имаме една хубава, запомняща се презентация и хората след време да се сещат още за онова, което сме искали да кажем, първото нещо, което трябва да направим е да изведем онова едно, кратко и просто изречение, което искаме да бъде запомнено, да го напишем на лист, да го осмислим и върху него вече да построим пълнежа на представянето си.