Да познаваш аудиторията
Първото важно нещо е да си наясно пред кого говориш. Какви са тези хора – възраст, пол, интереси, познание по темата, мотивация да те слушат. Всичко това са изключително важни неща, за които трябва да си даваме смета още преди да започнем да мислим слайдове и някаква структура. Всъщност много преди това. Основната грешка е била винаги, че първата грижа на повечето хора, след покана за изнасяне на презентация, е да отворят PowerPoint и да започнат да правят слайдове.
Да имаш ЕДНО послание
Болезнено е, но работи. 99% от презентаторите, които сме срещали до сега, искат да кажат всичко, абсолютно всичко, по всички теми и се получава заливане с информация на аудиторията, което води до точно обратния ефект – пълно отегчение. Едно послание, означава да имаш едно КРАТКО изречение, формулирано предварително, което да искаш хората да запомнят.
Да се осланяш на факти и цифри
Посланието трябва да бъде доказано. Това всъщност е самата презентация. Какво по-добро доказателство от цифри, статистика и неоспорими факти?
Да махнеш всичко излишно
Дори и във фактите и цифрите има много излишна информация. Например, ако даваш статистика за нещо, тя винаги е гарнирана с таблици и графики, а всъщност от тях важно е само едно число. Защо тогава не покажеш само него? Защо да каращ хората да се взират в слайда?
Да поддържаш динамика в комуникацията с хората
По тази част има много за четене и учене, но е важно да се знае, че вниманието на хората се задържа върху нещо (колкото и интересно да е то) не повече от 2-3 минути. Даже това е време-мечта. Ето защо редуването на различни трикове – въпроси, риторични въпроси, шеги, движения и изненади, води до това да си постигнеш целта.
Ако имаш визуализация – тя да е адекватна
Не е задължително да имаш визуализация всеки път! Но, ако се изисква, ако е бизнес презентация, в която трябва да впечатлиш човека отсреща, то нека слайдовете да бъдат красиви, лесни за четене и адекватни към аудиторията. Никой вече не обича слайдове с по 20 булета, но и никой няма да се впечатли от слайд с меме или просто открадната картинка от нета.
Да си спазиш времето
И едно от най-важните неща – уважението към хората в залата изисква, ако трябва да говориш 5 минути, да го направиш за 5. Всяко прескачане на времето, колкото и важни неща да си мислиш, че трябва да кажеш, работи против теб.